Gazetemiz müellifi Barış Pehlivan, organize kabahat örgütü önderi Sedat Peker’in savlarıyla gündeme oturan Veyis Ateş’le ilgili bir yazı kaleme aldı. Veyis Ateş için, “Aradım, açmadı. İleti attım, dönmedi” sözlerini kullanan Pehlivan, Ateş’le konuşabilseydi, “Sağlık Bakanlığı’na neyin karşılığında, ne sattınız?” diye soracağını açıkladı.
“Halimi gören bir kaynağım “Rizelileri orta bence” dedi. Şifreli konuşmayı seviyordu. Sedat Peker’in Veyis Ateş’e seslendiği şu kelamlarını dinletti sonra” diyerek Peker’in Ateş’le ilgili kelamlarını hatırlatan Pehlivan; yazısına, “Kaynağım iki isme işaret ediyordu. Sanki, Veyis Ateş’in bu para işini Kemal Memişoğlu ve Şuayip Birinci bilir miydi? Biri İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü, oburu ise Sıhhat Bakanı Yardımcısı’ydı. İkisi de Rizeli bir ailedendi. Veyis Ateş’le yakınlıkları kulaklara çalınıyordu” tabirleriyle devam etti.
Pehlivan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:
Evvel İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Memişoğlu’nu aradım. Tanışıklığını sorduğumda, Veyis Ateş’in programına bir defa katıldığını, söyledi. Savları sıraladığımda ise “Bakanlığa sormanızda yarar var” cevabını verdi.
Ben de o denli yaptım. Sıhhat Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci’ye ulaştım. Kendisine Veyis Ateş’le ilgili aradığımı söylediğimde “Benim haberim yok” dedi. “Ateş’le tanışıyor musunuz” diye sorduğumda evvel “Televizyondan tanıyorum” cevabını verdi. “Başka halde hiç tanışıklığınız olmadı mı” diye ısrar edince, “Bir kere yan yana geldik” argümanını paylaştı. O buluşmayı da “yılların bürokratı” olmasına bağladı. Sonraki sorum şuydu: Siz hiç Veyis Ateş ile bir para alakası içinde oldunuz mu?
“Mümkün değil, komik geliyor bu sorular” karşılığını aldım.
Bakan Yardımcısı Birinci panik halinde yüzüme telefonu kapamasaydı, daha çok sorum vardı. O da muhakkak ki anlamıştı.
Kuşkusuz koca bakanlık bir bakan yardımcısı değildi. İşte bu yüzden, keşke Sıhhat Bakanlığı sessizliğini bozup şu sorulara cevap verse:
– Veyis Ateş hangi eseri satmak için bakanlıkla irtibata geçti?
– Veyis Ateş’in kendisi ya da aracı olduğu firma bu süreçte bakanlıktan para aldı mı?
– Veyis Ateş eser satışı için bakanlıktan hangi üst seviye bürokratlarla görüştü?
– Veyis Ateş o bürokratlarla neden aksi düştü?
– Sedat Peker’in “ailesini seviyorum” diye ismini vermediği bakanlıktaki o bürokrat kim?
Cumhuriyet